studuj zdravku

dengl

Kdo byla Sissi? Kde se narodil Shakespeare? Který stát je největším státem USA? Na tyto otázky a mnohé jiné odpovídali v úterý 29. 3. účastníci soutěže Denglish mit Spass. Jedním z úkolů bylo i rozpoznat germanismy v češtině, např. Erdapfel – erteple, Pfeife – fajfka, zahlen – cálovat, platit nebo určit význam slov, které existují v obou jazycích, ale s různým významem, např. KIND.
S využitím aplikací Jeopardy a Quizlet žáci plnili úkoly z oblasti reálií německy a anglicky mluvících zemí. V průběhu soutěže proběhla také degustace pravého anglického čaje s mlékem, ochutnávka sladkostí spojená s informacemi o původu a vzniku dané cukrovinky.
Víte, že tvar čokolády Toblerone je inspirován tvarem nejvyšší hory Švýcarska Matterhornu? Toblerone začali vyrábět v Bernu v roce 1908 Theodor Tobler a Emil Baumann. Název vznikl spojením Toblerova příjmení, města Bernu a italského výrazu torrone (turecký med). Kromě čokolády trojúhelníkového tvaru jsme ochutnali také Mozartkugeln, Shortbreads, After Eight, chipsy salt/vinegar, Haribo, ginger cookies - děkujeme tímto Nadačnímu fondu E. Pöttinga.
Pozitivní ohlasy účastníků nás motivují k dalšímu pokračování soutěže v příštím roce.
Cheers! Tschüss!
Alena Pavelková, Martina Kurfürstová

Go to top