Ve dnech 21. až 25. září 2015 navštívila naší školu v rámci projektu Edison skupina zahraničních studentek s cílem prezentovat naším žákům země svého původu a seznámit je s jejich kulturou a tradicemi. Jednalo se o Gruzii, Írán, Mexiko, Rumunsko a Thajsko. Děvčata si připravila multimediální prezentace a tyto pak prezentovala v rámci hodin angličtiny a dokonce i občanské nauky. Po skončení prezentací se žáci mohli zapojit do diskuse o jednotlivých zemích. Některé diskuse byly živější, v jiných třídách měli žáci větší ostych.
Tento projekt rozšířil nejen žákům vědomosti o zemích, které by možná někdy v budoucnu chtěli navštívit a poskytl jim možnost srovnat si životní styl, kulturní zvyky a tradice, historii a mnoho jiných věcí. Také si mohli uvědomit, že cizí jazyk je nutné znát jako prostředek k dorozumívání nejen během dovolené. Navíc se mohli setkat s mnoha přízvuky v angličtině, což podporuje lepší schopnost porozumění mluvenému projevu.
Katarína Boháčiková
Naše škola požádala v loňském školním roce Fulbrightovu komisi o asistenta při výuce anglického jazyka. Naše žádost byla úspěšná a od září na naší škole působí čerstvý absolvent americké vysoké školy BA Matthew Robinson.
Věříme, že tento asistent v průběhu celého školníh roku 2015/2016 obohatí jazykové dovednosti a zvýší motivaci studentů všech ročníků při studiu angličtiny na naší škole.
Škola za asistenta neplatí, protože jeho pobyt v České republice je pokryt vládním stipendiem. Fulbrightův program je financován společně českou a americkou vládou.
Dne 13.11. jsme na naší škole přivítali nezvyklého hosta, radu pro tiskové a kulturní záležitosti Americké ambasády v Praze, pana Ray Castillo. Nejprve pohovořil s panem ředitelem na téma zdravotnictví v ČR a přípravy našich studentů na jejich budoucí povolání. Poté našeho hosta přivítali studenti 4.ročníků v aule školy a měli jedinečnou možnost s ním diskutovat na téma Život diplomata Spojených států. Nakonec ho studenti provedli po budově školy. Pan Castillo nejvíce obdivoval moderní laboratoře oborů DFA a DZT a také kapli školy. Akce probíhala velice neformálně a studentům se velice líbila.
Naše škola získala v loňském školním roce grant v rámci evropského programu Erasmus +. Projekt byl zaměřen systém odborné výuky ve zdravotnickém vzdělávání v Irsku a na metodologii výuky jazyka a odborných předmětů.
Mobility v irském Dublinu se zúčastnilo 9 učitelů odborných předmětů ve zdravotnických oborech, 5 učitelů anglického jazyka a dále výchovný a kariérový poradce. Součástí programu byly návštěvy různých vzdělávacích a zdravotnických institucí, např. vzdělávacího centra vysoké školy Trinity College, dále metodologické workshopy, přednáška významného zaměstnavatele středního zdravotnického personálu. Učitelé se formou náslechů a rozhovorů se svými zahraničními kolegy seznámili s irským vzdělávacím systémem a dalšími aspekty pedagogické práce v Irsku.
V budoucnosti bychom chtěli ve spolupráci s irskými partnery pokračovat ve formě organizování zahraniční praxe pro studenty naší školy.
Alena Pavelková
koordinátor projektu
V rámci programu COMENIUS – partnerství škol – získala škola grant na realizaci mezinárodního projektu s názvem Rovnoprávnost a rozdíly ve spojené Evropě „Same Difference: Equality and Diversity in a Unified Europe“ s číslem smlouvy COM-MP-2012-072.
Partneři:
Prince Henry´s Grammar School Specialist Language College, Leeds, Velká Británie
IV Liceum Ogólnoksztalcance im. Kazimierza Wielkiego v Grudziadzu, Polsko
Hermann – Gundert – Schule Calw, Německo
Zpracovávané materiály:
Results of Questionnare England
Immigration and religion Germany